Antikacı

Antikacı kelimesi İtalyanca kökenli olup basit anlatımı ile bilindiği gibi değerli ve nadir bulunan eski eşya anlamına gelmektedir. Her ne kadar antikacılık oluşumu 19. Yüzyılın ortalarına doğru bir meslek halini almış olsa da antikacılara özel eşyaların kıymet ve değerlerinin bilinmesi insanoğlunun yaşamı kadar eskiye gitmektedir. Kimi zaman aile yadigârı olarak benimsenen ve saklanan, kimi zaman ise belirli bir sanatsal yapısı olarak görülen heykel, gümüş, günlük hayatta kullanılan bir obje veya mobilya gibi farklı tarihi değerleri taşıyan ürünlerden oluşmaktadır.

WhatsApp ile fotoğraf gönderin,
Ortalama 15 dk içinde fiyat teklifi alın!

Antikacı Mehmet Efendi
İletişim & WhatsApp

+90 542 240 70 70

Antika ile tarihi eser arasında fark vardır. Tarihi eserler kimi zaman milattan önce belirli bir uygarlığı anlatan ve tarihin gelişimine tanıklık eden objeler olarak bilinir. Antika ise yakın geçmişi bulunan ve o tarihe ait üzerinde yansımaları bulunan objelerdir. 19. Yüzyıl ortalarına doğru insanlar tarafından beğenilen ve o günün şartlarına göre değerli olarak görülen antika eserler koleksiyoncular tarafından toplanmaya başlanmış ve antikacılık bir meslek haline gelmiştir. İlerleyen zaman içinde dünyanın gelişmiş birçok ülkesinde koleksiyonculuk işi yapan antikacılar artık müzelerde ve müzayedelerde antika eserlerin sergilenmesine başlamışlardır.

Ülkemizde antikacı objeleri olarak bilinen ve geçmiş kalıntılarımızı ve tarihimi gün yüzüne çıkartan birçok Türk eseri ise Osmanlı dönemine ait eserlerden oluşmaktadır. Bir eşyanın çok eski olması onun illaki antika eser olacağı anlamını taşımaz. Günümüzde yapılan birçok eserin veya eşyanın yapılış biçimi standart ve sanatsal bir işçiliği olmayan eşyalardır. Ancak antika eser olarak nitelendirilen objelerde geçmişin ait o günün sanatsal el işçiliklerinin ustaca kullanıldığı görülmektedir. Klasik olarak bilinen ve mobilyacılıkta tarihi değerleri olan oymacılık ve işleme gibi sanatsal birçok mobilyanın bugün antikacılık mesleği yapanlar arasında büyük değerleri olduğu bilinmektedir.

Antika koleksiyonu yapan kişilerin büyük bir kısmı bunu sadece meslek amacı ile yapmaz. Kimi zaman beğendikleri objeleri, kimi zaman merak ve özel ilgi alanı olan kişilerce, kimi zaman ise zamanla değerlendirmek maksadıyla antikacılık yapan kişiler bulunmaktadır. Dönemsel olarak antika eserlerin satımı için belirli dükkânlar, müzeler ve müzayedeler düzenlenmektedir. Günümüz dünyasında ise artık antika eserlerin büyük bir çoğunluğu internet sitelerinden satışa sunulabilmektedir. Bizde hazırlamış olduğumuz özel ve güvenlikli sistemleri son derece yüksek bir şekilde tasarlanmış sitemizde antika satış veya alış işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Sizlerde elinizde bulunan kıymetli ve nadir bulunan antika eserlerinizin değerlerini sitemizden öğrenebilir, site içinde yer alan özel kategorilerden elinizdeki objenin antika değeri olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Tüm kişisel bilgilerinizin gizli kalacağı, özel ve güvenlikli sistemler ile tasarlanmış internet sitemizde antika konusunda öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri iletişim bölümünüzden sorabilirsiniz. Günlük olarak takip edebileceğiniz satışlar ile antika dünyasının kapılarını evinize kadar getiriyoruz. Özel alışverişleriniz için sistem içinde yer alan kategorileri takip etmeniz yeterli olacaktır.