Müzayede

Satmak istediğiniz özel antika eşyalarınızı, İstanbul’un önde gelen koleksiyoncularına yapılan müzayede de değerinde satabilirsiniz. Antikacı Mehmet Efendi olarak seçkin müşterilerimize özel ürünlerinizi sunmaktan onur duyarız.

WhatsApp ile fotoğraf gönderin,
Ortalama 15 dk içinde fiyat teklifi alın!

Antikacı Mehmet Efendi
İletişim & WhatsApp

+90 542 240 70 70

Müzayede Nedir?

Merak edilen bir konu olarak müzayede nedir diye araştırıyorsanız; açık artırma, doğrudan rekabete dayalı bir ürünün düzenli bir şekilde satışı olup, genel olarak halka, yani ürün karşılığında en büyük miktarda para veya mal ödeyen alıcıya (teklif veren) satış yapılmasına müzayede denir. Müzayede, kapalı bir zarf içinde veya açık arttırma şeklinde yapılabildiği gibi günümüzde en çok açık arttırma yöntemiyle müzayedeler gerçekleşir. Müzayede sonunda antika, en çok veren teklif veren teklif sahibine verilir.

Geleneksel olarak, teorik olarak iki büyük tür tanınmaktadır: Kapalı bir zarf içindeki müzayede (birinci fiyat veya ikinci fiyat olabilir) ve yukarı doğru, aşağı doğru açık artırma veya “tümü” olabilir dinamik açık artırma ödeme yöntemleri uygulanabilir. Potansiyel satıcıları veya tedarikçileri (örneğin, popüler koleksiyonerler, müzeler veya devlet satın alımları) ihaleleri de vardır.

Müzayedenin Tarihi

Savaşlar ganimetleri ve köleler tarihimizde insanların en çok kullandığı açık arttırmalardır. Roma hatta Babil dönemine kadar bilinen müzayedelere rağmen muhtemelen dünyanın en eski müzayede evi, Stokholm Müzayede Evi (Stokholm Auktionsverk), İsveç’te 1674 yılında kurulmuştur.

Müzeyede Evi

Müzayedelerin gerçekleştiği yere müzayede evi denir. Müzayede evlerinde, antikalar müzayede öncesinde bir hazırlık sürecinden geçer. Antikaların alıcılara sunumundan önce antikanın orijinalliği uzmanlar tarafından değerlendirilerek müzayede onayı verilir. Gereken bakım ve onarım hizmeti var ise müzayede evinde yapılır. Antikanın temizlik hizmeti de gerçekleştikten sonra profesyonel fotoğrafçılar tarafından antikanın fotoğrafları müzayede evinde çekilir. Fotoğraflar düzenlendikten sonra katalog çalışması başlar ve antika hakkında bilgilerinde yazıldığı müzayede evi kataloğu hazırlanır. Bu katalog ilgili kişilere ulaştırılarak müzayede öncesinde müzayede yapılacak antika eşyaların tanıtımı gerçekleşir.

Müzayede Şirketleri

Kıymetli antikaların müzeyede yoluyla satılmasını organize eden şirketlere müzayede şirketleri denir. Müzayede şirketleri uygun görülen zamanda, mekanda ve ürün katagorilerde müzeyede gerçekleştirmekte özgürdürler. Her antika eşya müzayedeye çıkırılmaz. Tarihi değer taşıyan ve az bulanan antika eşyalar müzayede şirketlerince tercih edilir.